ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΜΕΑ

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρω» διακρίνεται για τη συνεπή παρουσία της σε δράσεις εθελοντισμού. Για αυτόν τον λόγο συνεχίζουμε και τη φετινή χρονιά να προσφέρουμε καλλιτεχνικές δημιουργίες στο bazzar του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Κέντρου Φροντίδας Παιδιών ΑΜΕΑ. Εθελοντισμός για το έμψυχο δυναμικό του σχολείου μας (μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς) σημαίνει κινητοποίηση, συνέπεια και ακολουθία σε οργανωμένες δράσεις. Κριτήριο για όλα τα παραπάνω αποτελεί η στάση μας απέναντι στον συνάνθρωπο. Δημιουργούμε κουλτούρα εθελοντισμού και ενώνουμε όλοι τις δυνάμεις μας για την επίτευξη στόχων που διαπνέονται από τις αξίες της αλληλεγγύης, της αμοιβαιότητας και της αγάπης. Αξίες που είναι συνυφασμένες με την προσφορά, τη συμπαράσταση και την ανιδιοτέλεια.