ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΡΗΤΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ ΚΡΗΤΗΣ

Η ελληνική κοινωνία είναι πλέον πολυπολιτισμική. Στο πλαίσιο αυτό προσπαθούμε με τους μαθητές του σχολείου μας να γνωρίσουμε τους Πολιτιστικούς Συλλόγους της πόλης μας για να εντοπίσουμε τις διαφορές που υπάρχουν στον τρόπο ζωής, στην ένδυση, στη διατροφή, στα έθιμα μεταξύ των συμπολιτών μας. Όλες αυτές οι διαφοροποιήσεις όμως, αποτελούν κινητήριες δυνάμεις στην εκπαίδευση των μαθητών μας για την άρση των διακρίσεων και του ρατσισμού. Οι πολιτισμικές ανταλλαγές πρέπει να αποτελέσουν τις καθολικές παιδαγωγικές αρχές του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος.  Για όλους τους παραπάνω λόγους τα δύο τμήματα της Πέμπτης τάξης επιλέξαμε να γνωρίσουμε το πολιτισμικό υπόβαθρο των Κρητικών που ζουν και εργάζονται στην πόλη μας.