ΝΕΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ 6ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ

Καλή σχολική χρονιά γεμάτη δράσεις αγάπης και αλληλεγγύης. Το σχολείο μας συνεχίζοντας για τέταρτη χρονιά το πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρω» πραγματοποίησε τις ακόλουθες δράσεις:

α) Τη συγκέντρωση χρημάτων για τη συντοπίτισσά μας, τη μικρή Λυδία, ώστε να μεταβεί στην Αυστρία και να αντιμετωπίσει χειρουργικά την ασθένειά της.

β) Τη διαμόρφωση αίθουσας στο σχολείο για ασκήσεις χαλάρωσης και δημιουργικότητας για όλους τους μαθητές.

γ) Την επίσκεψη της Ε΄ τάξης στο Βιοκλιματικό Σχολείο Κοζάνης, για να αποκτήσουν οι μαθητές μας γνώση για την κλιματική αλλαγή και την απαραίτητη χρήση των  ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους συνεργάτες του ΚΠΕ Βελβεντού, για τις δημιουργικές και άκρως ενδιαφέρουσες δραστηριότητές τους, που ενθουσίασαν τους μαθητές μας και τη διευθύντρια του Βιοκλιματικού Σχολείου Κοζάνης κ. Μαρίνα Χαρισοπούλου για τη φιλοξενία που μας προσέφερε.