Οι εκπαιδευτικοί στην Φλωρεντία με το Erasmus+

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο Πτολεμαΐδας για δεύτερη φορά συμμετέχει στο Πρόγραμμα ERASMUS+, στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης (ΚΑ1 -κινητικότητα των ατόμων) υλοποιώντας πρόγραμμα επιμόρφωσης με τίτλο    «Γιατί μας νοιάζει».

Στο πλαίσιο του προγράμματος 5 εκπαιδευτικοί τον Ιούνιο του 2019 επισκέφτηκαν την Φλωρεντία και παρακολούθησαν σεμινάριο με θέμα Designing Inclusive Educational Environments (Σχεδιάζοντας Συμπεριληπτικά Εκπαιδευτικά Περιβάλλοντα). Πιο συγκεκριμένα το κύριο θέμα του σεμιναρίου ήταν τι είναι και ποιους αφορά η συμπερίληψη και ποια είναι τα στοιχεία της εφαρμογής της διαφοροποιημένης διδασκαλίας.

Η εμπειρία ήταν μοναδική, καθώς ?εκτός από τον εξαιρετικό επιμορφωτή μας Δημήτρη Ζησιμόπουλο – είχαμε την ευκαιρία να επικοινωνήσουμε με Ισπανούς και Πορτογάλους συναδέλφους. Η ανταλλαγή πληροφοριών για τα εκπαιδευτικά συστήματα, τη φιλοσοφία, τη μεθοδολογία, αλλά και τις εργασιακές συνθήκες και το ρόλο του δασκάλου στην κοινωνία ήταν ένα ιδιαίτερο μέρος όλης της επιμόρφωσης.