ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Τα τμήματα της Ε΄ και ΣΤ΄ με τους δασκάλους τους Κατηφένια Καλαφάτη, Γκέσιο Προκόπη, Σολωμίδη Χρήστο και Σάββα Σιδηρόπουλο επισκέφθηκαν το «Κέντρο Προστασίας του παιδιού» στη Φλώρινα, για να υλοποιήσουν μία δράση αλληλεγγύης και αγάπης στο πλαίσιο του προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω». Οι μαθητές όλου του σχολείου συγκέντρωσαν χρήματα και αγόρασαν προσωπικά είδη και γραφική ύλη τα οποία προσέφεραν στα παιδιά του Κέντρου.

Οι υπεύθυνοι ενημέρωσαν τους μαθητές μας για τον σκοπό της ίδρυσής του και για τις υπηρεσίες που προσφέρει, τους προσέφεραν κεράσματα και τους έδωσαν δωράκια. Επιπλέον οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στους χώρους του «Κέντρου Προστασίας του Παιδιού» και  έπαιξαν με τα παιδιά του Κέντρου.             Η εθελοντική αυτή δράση έφερε τους μαθητές μας σε επαφή με μία άλλη διάσταση της πραγματικότητας. Γνώρισαν παιδιά που στερούνται οικογενειακής φροντίδας και αντιλήφθηκαν το πώς κάποιοι άνθρωποι με πρόθεση αγάπης και προσφοράς προσπαθούν να καλύψουν αυτό το κενό. Η δράση αποτέλεσε ταυτόχρονα και ένα μάθημα ζωής.