Η εφαρμογή της τεχνολογίας των tablet στην συμπερίληψη

Στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS + ένας εκπαιδευτικός μας επισκέφτηκε από 28 Σεπτεμβρίου έως 5 Οκτωβρίου 2019 το Γκρατς της Αυστρίας και παρακολούθησε το σεμινάριο Innovative Learning with tablets (καινοτόμα μάθηση με τάμπλετ). Γλώσσα του σεμιναρίου ήταν η Γερμανική και θέμα  του: η ψηφιακή τεχνολογία των tablet στην υπηρεσία της συμπερίληψης. Φορέας, η εταιρεία atempo η οποία δεν υποστηρίζει θεωρητικά μόνο την συμπερίληψη αλλά την κάνει και πραγματικότητα καταρτίζοντας και απασχολώντας η ίδια άτομα με κινητικές και μαθησιακές δυσκολίες.

Γνωρίσαμε μια πληθώρα ψηφιακών εφαρμογών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη συμπεριληπτική εκπαίδευση και επισκεφτήκαμε για 2 ολόκληρες  ημέρες σχολικές δομές οι οποίες κάνουν πράξη τη συμπερίληψη και εφαρμόζουν στην οργάνωση της διδασκαλίας «συμπεριληπτικές» εφαρμογές. Μια ομαδική συνεργασία με Γερμανούς και Ούγγρους συναδέλφους!

Αποκομίσαμε πολύτιμες εμπειρίες για το έργο μας!