ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

Μία εβδομάδα δράσεων εθελοντισμού πραγματοποίησαν οι μαθητές του σχολείου μας μαζί με τους δασκάλους τους. Οι δράσεις περιελάμβαναν δενδροφύτευση, εξωραϊσμό του αύλειου χώρου και τη μεταφορά του χώρου της βιβλιοθήκης. Οι μαθητές μας συμμετέχουν με χαρά και έχουν εξελιχθεί σε πραγματικούς εθελοντές, καθώς το «Νοιάζομαι και δρω» είναι πια στόχος ζωής. Επιπλέον την επόμενη εβδομάδα έχει προγραμματιστεί η επίσκεψη και η προσφορά προσωπικών ειδών στο Κέντρο Προστασίας του Παιδιού Φλώρινας. Πρόκειται για μία δράση που για τη συγκέντρωση προσωπικών ειδών και χρημάτων ενεργοποιήθηκαν οι μαθητές, οι γονείς και οι δάσκαλοι του σχολείου.             Για το σχολείο μας ο εθελοντισμός είναι πια στάση ζωής και δεν περιορίζεται στην εβδομάδα εθελοντισμού. Αποδεικνύουμε έμπρακτα ότι είμαστε παρόντες σε κάθε περίσταση που απαιτεί την προσφορά μας.